AKTUÁLNÍ OZNÁMENÍ
Bitcoin
$ 19,102
Bitcoin
$ 19,102
Bitcoin
$ 19,102

IKEA roste, změní koncept. Otevře 7 nových výdejních míst a chystá další velké novinky

Nábytkářský řetězec má v plánu výrazně změnit model podnikání. Tržby dosáhly za minulý rok 10,7 miliard korun, vyrostly tak o 6,3 %. Celkem do čtyř obchodních domů zavítalo 10,1 milionu lidí.

„Neustále pracujeme na zlepšování našich služeb a dostupnosti pro co nejvíce lidí. Abychom splnili očekávání zákazníků, investujeme do nových kanálů, inovativních formátů obchodních domů a digitálních platforem,” říká Mounia El Hilali, generální ředitelka a manažerka pro oblast trvalé udržitelnosti v IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko, a dodává: „Abychom dokázali uspokojit současné potřeby našich zákazníků, procházíme největší transformací v historii IKEA. V posledních letech jsme podnikli důležité strategické kroky pro naší budoucnost a nyní chceme jít ještě dál společně s našimi zaměstnanci. Právě oni pomáhají svými odbornými znalostmi o bytovém zařízení zlepšit životy lidí a splnit jejich sny o bydlení. IKEA má silnou vizi, vytvářet lepší každodenní život pro mnoho lidí. Její součástí je i závazek, přejít do roku 2030 jen na obnovitelné a recyklovatelné materiály a splnit tak cíle v rámci strategie IKEA Lidé a planeta.“

IKEA se zaměřuje na to, aby usnadnila on-line nakupování a nabízí v obchodních domech inovativní digitální řešení. V budoucnu nabídne nové a vylepšené služby dopravy, montáže nebo například instalace. „Obchodní domy IKEA nicméně zůstávají nadále důležitou součástí našeho podnikání a budeme pokračovat v dalším investování. Jedná se o místo, kde se naši zákazníci mohou setkávat s odborníky IKEA a s jejich pomocí plánovat svoje bydlení, potkávat se s lidmi a čerpat inspiraci. V minulém roce jsme investovali do našich obchodních domů více než 156 milionů Kč, v roce 2020 plánujeme investovat až 178 milionů Kč,” říká Federica Barberis, obchodní ředitelka v IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

V roce 2020 otevře společnost IKEA v preferovanýchměstech „neznačková“ výdejní místa provozovaná externí společností. V plánu je Hradec Králové, Karlovy Vary, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Liberec a Zlín. Díky tomu bude blíže zákazníkům v místech, kde tráví nejvíce času. „Zákazníci si tak mohou snadno vybrat, kde a kdy si chtějí nákupy vyzvednout. To, že si zákazníci dovezou výrobky domů sami, je pohodlnou a cenově dostupnou alternativou k transportní službě,” uvádí Federica Barberis.

Novinkou ve stávajících prodejnách budou schránky na vyzvedávání zboží. Službu by ráda IKEA nabídla do konce roku 2020. Zákazníci pak zboží najdou v několika různých velikostních rozměrech schránek. To přinese možnost vyzvednout si zboží 24 hodin denně. Na konci ledna bude spuštěn také nový responzivní web s vylepšenou funkcí vyhledávání,  aktualizovaným obsahem a novými kategoriemi.

Druhou oblastí je inspirace a zapojení zákazníků do cirkulární spotřeby. Cílem IKEA je poskytovat zákazníkům znalosti, inspiraci a služby, které jim pomohou s prodloužením životnosti, sdílením, pronájmem nebo s opětovným prodejem jejich nábytku. „Chceme naše zákazníky podporovat po celou dobu životnosti jejich nábytku, ať už potřebují cokoli, tj. ať už jde o udržení perfektního stavu výrobku, potřebu náhradního dílu nebo když chtějí poslat nábytek dál jeho opětovným prodejem čidarováním,“ říká Vladimír Víšek, regionální manažer pro trvalou udržitelnost v IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko. 

V této oblasti již máme službu Druhý život nábytku, kde zákazník může zpětně prodat nepotřebný nábytek IKEA. Do budoucna hledáme další služby nebo iniciativy, o které bychom mohli naše portfolio v této oblasti rozšířit. „Zkoumáme také Produkt jako trend v oblasti služeb, a proto jsme začali testovat pronájem nábytku pro zákazníky IKEA for Business,“ dodává Vladimír Víšek.

Hospodářské výsledky za uplynulý finanční rok

Tržby IKEA v České republice vzrostly o 6,3 % na 10,7 miliard Kč. Více než 10,1 milionu lidí navštívilo čtyři obchodní domy IKEA, z toho 5,4 milionu tvořili zákazníci. IKEA prodalazhruba 61,2 milionu výrobků. Čeští zákazníci utratili v obchodním domě v průměru 1 745 Kč. Úspěšné byly také restaurace a bistra IKEA, které od 1. září 2018 do 31. srpna 2019 obsloužili až 5,4 milionu zákazníků . Hitem byly masové kuličky, kterých se za rok prodalo téměř 1,6 milionů. Mezi zákazníky roste také obliba vegetariánských jídel. IKEA prodala v České republice více než 82 tisíc veganských jahodových zmrzlin a přes 260 tisíc vegetariánských hot dogů. Podle interních stattistik registruje IKEA také zvyšující se zájem o on-line nakupování, ve kterém došlo k meziročnímu navýšení prodeje o 35,8 %. Návštěvnost webových stránek IKEA vzrostla o 5,2 % v porovnání s minulým rokem.  I z toho důvodu je v on-line prostředí průměrná útrata výrazně vyšší, pohybuje se okolo 9 186 Kč.

Leave a Reply